USFS OLYMPIA Crew Roster


The crew of the OLYMPIA relaxes on deck in this 1899 stereoview. One man reads a newspaper, several men sew, one holds a cat, etc.
General:
The following is the crew roster of the USFS OLYMPIA that took part in the Battle of Manila Bay on May 1, 1898. The roster comes from the Bounding Billow, the OLYMPIA's ship newspaper.

The Roster:

Alliez, Fred, Fireman, Second Class
Amadon, Charles, Sailmaker's Mate
Anderson, Andrew, Seaman
Anderson, Emil, Ordinary Seaman
Anderson, Gustaf, Fireman, Second Class
Anderson, John Bruce, Seaman
Anderson, Peter, Seaman
Anderson, William, Coal Passer
Andrews, Charles David, Landsman
Arnheim, Max Paul, Musician, First Class
Atkinson, John William, Fireman, Second Class
Aumann, William, Apprentice, Second Class
Austin, John, Seaman
Baer, Albert, Ordinary Seaman
Baker, George, Fireman, First Class
Baldwin, Patrick, Gunner's Mate, Third Class
Barlow, Henry, Coxswain
Barnes, Edward, Coal Passer
Barrett, Richard, Corporal USMC
Barry, Edmund George, Coal Passer
Bartley, William, Blacksmith
Bates, William Edwin, Chief Machinist
Bates, William L., Apprentice, First Class
Bauman, William, Gunner's Mate, Third Class
Baxter, William Thomas, Yeoman, Third Class
Bay, Charles C., Coxswain
Behrsing, Andreas, Coal Passer
Bendix, August, Musician, Second Class
Bernard, Walter Eugene, Ordinary Seaman
Bertoni, Vito, First Musician
Biddle, William P., Captain, USMC, (Marine Officer of the Fleet)
Bird, William Douglass, Ordinary Seaman
Blake, Maurice E., Apprentice, First Class
Blanchard, Charles, Apprentice, First Class
Blixt, Andrew, Oiler
Blomberg, Robert, Seaman
Botsa, Alexander, Private USMC
Bowers, John, Coxswain
Brill, Arthur Thadeus, Apprentice, First Class
Bristol, Thomas Joy, Ordinary Seaman
Bruce, John, Water Tender
Brumby, Thomas M., Flag Lieutenant
Burke, Michael James, Gunner's Mate, Third Class
Burns, Andrew Aloysius, Apprentice, First Class
Butler, Henry B., Jr., Ensign
Byrnes, Alexander C., Ordinary Seaman
Caldwell, Benjamin, Seaman
Caldwell, Harry H., Ensign, Flag Secretary
Calkins, Carlos G, Lieutenant
Callahan, Arthur A., Apprentice, First Class
Callin, David, Landsman
Carey, Michael John, Fireman, Second Class
Carr, Michael, Landsman
Carroll, Harry, Ordinary Seaman
Cavanaugh, Charles Edward, Landsman
Chalmers, William Templeton, Landsrnan
Channell, Charles A., Landsman
Chau, Ah, Mess Attendant
Child, Clinton Eugene, Seaman
Chino, Poo, Mess Attendant
Chow, Ah, Mess Attendant
Christensen, Martin C., Seaman
Christianson, Albert, Seaman
Church, Ernest, Apprentice, First Class
Clase, Charles August, Ordinary Seaman
Clifford, Robert James, Coal Passer
Colthurst, John E., Yeoman, Third Class
Colvey, John, Fireman, Second Class
Commander-In-Chief
Conley, William Joseph, Seaman
Connors, Michael J., Fireman, Second Class
Convers, Frederick Henry, Fireman, FirstClass
Cooney, Patrick Joseph, Coppersmith
Copassaki, Andrew, Seaman
Corbett, John, Private USMC
Cordova, Richard R., Private USMC
Cornyn, Felix, Private USMC
Cotten, Roger C., Ordinary Seaman
Coventry, David S., Private USMC
Coyle, Thomas Daniel, Boilermaker
Creagh, Merrick Woodman, Chief Yeoman
Crown, Clarence Edgar, Apprentice, First Class
Cummings, Frank W., Fireman, First Class
Curtis, Frank Charles, Coal Passer
Curtun, Louis Henry, Fireman, First Class
Cushing, Fred Miller, Coal Passer
Dalton, James Joseph, Fireman, First Class
Daly, Carrol, Private USMC
Davidson, Adolph, Musician, Second Class
De Villis, Joseph Clinton, Apprentice, First Class
DeLany, Edwin H., Assistant Engineer
Dempsey, Thomas, Oiler
Dewey, George Commodore, Commander-in-chief
Di Benedetto, Paolo, Musician, First Class
Di Giorgio, Joseph, Musician, First Class
Dillon, James, Water Tender
Ding, Ta Zee, Cook to
Dougherty Patrick, Oiler
Ducklin, John, Carpenter's Mate, Second Class
Dunn, Edward H., Assistant Engineer
Dunne, Edward, Apprentice, First Class
Dunnean, John, Coal Passer
Dunphey, Willard, Landsman
Dutreaux, Charles Jean, Bayman
Dwyer, John, Private USMC
Eckstrom, John Leonard, Chief Master-At-Arms
Edmunds, Harry, Coal Passer
Eletson, William Walker, Oiler
Ellison, William, Fireman, First Class
Entwistle, James, (Engineer of the Fleet) Chief Engineer
Ericksen, John, Seaman
Evans, John William, Shipwright
Evans, John, Gunner's Mate, First Class
Ewers, Edward Albert, Coal Passer
Fagerlund, Gustaf Aroid, Seaman
Farrell, John, Coal Passer
Fehmel, Emil J. P., Gunner's Mate, Third Class
Ferguson, Sam, Apprentice, First Class
Ferguson, Thomas S, Private USMC
Ferris, George, Private USMC
Finley, William Goddart, Apprentice, First Class
Flynn, Peter, Fireman, First Class
Flynn, Richard P., Private USMC
Folan, John, Fireman, First Class
Fook, Chee, Wardroom Steward
Forrow, Sidney Albert, Fireman, Second Class
Forstrom, Olof Bruno, Seaman
Frazier,John B., Chaplain
Fremgen, William, Apprentice, First Class
Freudendorf, Gustav, Boatswain's Mate, 2nd Class
Gabel, John, Gunner's Mate, First Class
Gallagher, Edward S., Chief Machinist
Garrod, Leo Harry, Musician, Second Class
Gaul, Patrick, Coal Passer
Gee, Ah, Cabin Cook
George, Alexander, Seaman
Gerbracht, Peter J., Apprentice, First Class
Glover, Harry Byron, Printer
Goldthwaite, Harry, Yeoman, Third Class
Grady, John, Gunner's Mate, First Class
Gridley, Charles V. Captain
Grimsley, Charles Clifford, Fireman, First Class
Gruner, Frank, Seaman
Gulson, Hermann, Boatswain's Mate, 2nd Class
Hager, William, Apprentice, First Class
Hallett, John L., Ordinary Seaman
Hammar, Alrik, Apothecary
Hammer, Ernest, Musician, Second Class
Hanibel, Harry, Ordinary Seaman
Hansen, Albert W., Seaman
Hansen, Albert, Seaman
Hansen, Alexander, Coal Passer
Hansen, Fred, Coal Passer
Hansen, Haaken L., Seaman
Hansen, Peter, Seaman
Hanston, William W., Landsman
Harding, John, Coal Passer
Hardy, Thomas F., Apprentice, First Class
Harris, Henry H., Sergeant USMC
Hasler, William, Ordinary Seaman
Hawser, Joseph J., Gunner's Mate, Second Class [According to family info., the name should listed as Hauser]
Haycock, Fletcher E., Ordinary Seaman
Healey, John Joseph, Landsman
Heany, John, Boatswain's Mate, First Class
Heath, John, Coal Passer
Heeney, George F., Seaman
Hellings, Herbert, Coal Passer
Hemter, John McB., Landsman
Henry, John, Fireman, First Class
Herbert, William, Coal Passer
Hervan, Edward Bror, Master-At-Arms, Third Class
Hicks, James Henry, Fireman, Second Class
Hidden, Thomas M., Private USMC
Higgins, Stephen F., Oiler
Hirsch, Louis, Fireman. Second Class
Hogan, Oliver J., Fireman, Second Class
Holloway, Murray S., Chief Machinist
Horn, Charles, Seaman
Horn, Herman Jacob, Gunner's Mate, Third Class
Howlley, William, Coal Passer
Hughes, Louis D., Landsman
Hunt, Theodore P., Private USMC
Isberg, Nils G. E., Coxswain
Jansen, Jacob C., Chief Machinist
Janson, Herman E., Ordinary Seaman
Jervis, Edward, Coal Passer
Johnson, Frank B., Coal Passer
Johnston, Edward W., Ordinary Seaman
Jones, Charles John, Coal Passer
Jordan, John C., Gunner's Mate, Second Class
Jorgensen, Jorgen A., Coxswain
Jorgenson, George, Oiler
Judge, John P., Ordinary Seaman
Kabelitz, Otto, Coxswain
Kaemmerling, Gustav, Passed Assistant Engineer
Kaulbach, Fred Max, Coxswain
Kavanaugh, Arthur G., Ensign
Kay, Harry, Master-At-Arms, Second Class
Kelley, Thomas J., Apprentice, First Class
Keniston, Frank C., Apprentice, First Class
Kennedy, Josephus, Private USMC
Kennedy, Thomas, Private USMC
Keogh, William M., Musician, First Class
Kerai, Ah, Mess Attendant
Kerr, John, Chief Machinist
Ketcham, John McP., Private USMC
Kidd, Alexander A., Ordinary Seaman
Kindleberger, Charles P., Assistant Surgeon
King, William, Seaman
Kjenong, Adolph, Seaman
Klein, Henry, Fireman, Second Class
Knight, William, Fireman, First Class
Krueger, Eugene, Oiler
Kuhl, Jacob, Ordinary Seaman
Kuhlwein, Leonard J. G., Gunner
Lamberton, Benjamin P., Commander, Chief of Staff
Lamoreaux, Frank J., Coal Passer
Lang, Wilhelm, Quartermaster, Second Class
Larsen, Christopher, Sailmaker's Mate
Larsen, Peter, Gunner's Mate, Third Class
Larson, Anders, Seaman
Larson, Otto, Cosxwain
Lasander, Andro, Seaman
Lawton, John S., Private USMC
Leal, Richard, Seaman
Lee, Thomas, Fireman, First Class
Leppard, Thomas S., Coal Passer
Lindaur, Knut S., Apprentice, First Class
Lindholm, Gustaf A., Seaman
Ling, Ah, Steward to Dewey
Lisle, Richard, Apprentice, First Class
Littlejohn, Benjamin F., Private USMC
Ljungquist, Conrad W., Chief Gunner's Mate
Lochridge, Frank, Ordinary Seaman
Long, William M., Pay Clerk
Longenecker, Wayne L., Apprentice, First Class
Longley, George, Coal Passer
Lord, M. C., Fireman, First Class
Luck, Ah Sing, Mess Attendant
Lundgardh, Arthur, Coal- Passer
Lynch, William, Coal Passer
Lyons, Joseph Daniel, Ordinary Seaman
Maiss, Julius, Seaman
Man, Ah, Mess Attendant
Marchand, Fred James, Coal Passer
Marks, Jacob, Water Tender
Marquardt, Albert A., Apprentice, First Class
Marshall, John F., Jr., Assistant Engineer
Martell, George Hiram, Ordinary Seaman
Martin, John, Fireman, First Class
Martin, John, Gunner's Mate, Second Class
Mason, William, Bayman
Mathewson, William A., Apprentice, Second Class
Maw, Ah, Warrant Officers' Steward
May, Frank, Ship's Cook, First Class
McCausland, John P., Coal Passer
McClancy, Barney, Fireman, Second Class
McDonald, Edward M., Ordinary Seaman
McDonald, George, Coal Passer
McDonald, John, Coxswain
McDonald, William J., Corporal USMC
McDougall, John A., Private USMC
McElwee, Hugh, Fireman, First Class
McGrath, Thomas F., Private USMC
McIlvain, Rufus, Private USMC
McKenna, Thomas L., Quartermaster, Third Class
McLaughlin, William, Private USMC
McLean, Angus, Ordinary Seaman
McNaff, William J., Fireman, First Class
McNeany, William J., Apprentice, First Class
McNiff, William T., Apprentice, First Class
McRath, Alexander, Boatswain's Mate,  First Class
Mealy, Patrick J., Private USMC
Mehrtens, Rudolph C., Quartermaster, First Class
Meitzel, Peter, Chief Carpenter's Mate
Methfessel, Carl Albert, Apprentice, First Class
Metzendorf, David D., Ordinary Seaman
Meyer, Bernard, Landsman
Mickey, William A., Private USMC
Miller, Jacob, Ordinary Seaman
Milton, Frederick H., Seaman
Mitchell, Charles, Bugler
Mitchell, Charles, Landsman
Mocgrew, Patrick, Seaman
Moore, Earle Clifton, Musician, First Class
Moore, William, Water Tender
Morgan, Stokely, Lieutenant
Morris, Evan George, Landsman
Mullen, Edward, Water Tender
Munro, William A., Chief Machinist
Murphy, Thomas, Fireman, First Class
Murphy, Thomas, Seaman
Murray, Patrick, Chief Boatswain's Mate
Murray, William, Landsman
Neely, David, Apprentice, First Class
Nelson, Charles, Sergeant USMC
Nelson, Oscar, Seaman
Nelson, Valentine S., Lieutenant
Neuland, Carl, Fireman, Second Class
Ney, Martin F., Oiler
Nichelson, James, Coal Passer
Nichol, Charles, Seaman
Nichols, Claud, Corporal USMC
Nilsson, Adolph, Gunner's Mate, Second Class
Nisson, Thomas, Coxswain
Nokes, Frank Joseph, Landsman
Norton, John, Fireman, Second Class
Nutcher, Edward C., Coal Passer
Odin, Hugo A., Private USMC
Olaquez, Thomas, Musician, Second Class
Oldenburg, Hugo, Oiler
Olsen, Jacob, Seaman
Olsen, Olaf John, Coxswain
Olson, Erland, Blacksmith
O'Malley, John, Coal Passer
O'neill Thomas, Carpenter's Mate, Third Class
Osterberg, Charles H., Seaman
Ostertag, Louis Henry, Ordinary Seaman
Otto, Hearik, Landsman
Page, John E., Passed Assistant Surgeon
Parsloe, Frederick L., Apprentice, First Class
Passano, Leonard C., Chief Yeoman
Pedersen, Andrew, Coxswain
Pedersen, Ingval H., Boatswain's Mate, Second Class
Penza, Andoria, Musician, Second Class
Perkins, Edward, Sergeant USMC
Petar, Harry, Seaman
Peters, Philip John, Coal Passer
Petersson, Reinhold, Oiler
Petrie, Bertie, Ordinary Seaman
Petsold, Charles, Private USMC
Phelan, William, Seaman
Phillips, John, Seaman
Phillips, Nicholas W., Gunner's Mate First Class
Picker, Frank, Apprentice, First Class
Pinkerton, Justus B., Ordinary Seaman
Plunkett, William R., Landsman
Poor, Edward L., Apprentice, First Class
Pratt, Robert, Water Tender
Price, Abel F.,  (Surgeon of the Fleet) Medical Inspector
Probert, William T., Apprentice, First Class
Proctor, William, Seaman
Purdy, Gilbert H., Seaman
Quaranta, Tommaso, Musician, Second Class
Radley, Charles A. Seaman
Rakebrand, Henry F. W. A., Fireman, Second Class
Ramsay, Werdebaugh, Master-At-Arms, Third Class
Randolph Hiram, Boatswain's Mate, First Class
Raycroft, Thomas H., Oiler
Reader, William, Gunner's Mate, Second Class
Reardon, Francis J., Gunner's Mate, First Class
Rees, Corwin P., Lieutenant
Reeves, George A., Landsman
Reynolds, Frank, Fireman, First Class
Rightmire, William J., (Fleet) Pay Clerk
Robinson, Henry B., Seaman
Rodney, James, Private USMC
Rolf, Olan, Seaman
Ross, Charles, Boatswain's Mate, Second Class
Rowan, Philip S., Apprentice, First Class
Ruork, Harry Lee, Ordinary Seaman
Ruser, Frank August, Apprentice, First Class
Russell, Edward, Ordinary Seaman
Rust, Joseph, Ordinary Seaman
Sam, Ah, Mess Attendant
Sam, Ah, Steerage Steward
Sander, John G., Private USMC
Sang, Lum Wong, Mess Attendant
Saunders, Simon, Fireman, Second Class
Scaled, Gastano, Musician, Second Class
Schmidt, Robert, Ordinary Seaman
Schurman, Harry W., First Sergeant USMC
Scott, William P. Ensign, Aide
Shaffer, William H, Private USMC
Shay, Ralph, Seaman
Sheehan, Michael, Coal Passer
Shields, Richard J., Machinist
Shulz, Paul, Fireman, Second Class
Siderio, Prospero, Musician, First Class
Sims, Harry Joseph, Yeoman, Second Class
Sing, Ah, Cabin Steward
Sing, Man, Mess Attendant
Slight, Edward T, Private USMC
Smith, Abraham, L., Coal Passer
Smith, Daniel A, (Paymaster of the Fleet) Pay Inspector
Smith, Ernest, Gunner's Mate, Second Class
Smith, John W., Coal Passer
Smith, William, Ordinary Seaman
Smyth, Claude W., Coal Passer
Soo, Ah, Mess Attendant
Soong, Ah, Wardroom Cook
Sorensen, Samuel P, Private USMC
Sou, Ah, Warrant Officer's Cook
Stanton, Edward P., Apprentice, First Class
Steinerson, Martin, Fireman, Second Class
Stevenson, Frank, Plumber and Fitter
Stickney, Joseph L., Acting Aide, Special Correspondent, New York Herald
Strite Samuel M., Lieutenant J. G. (junior grade)
Strong, Elmer, Chief Yeoman
Sullivan, John J., Apprentice, First Class
Sullivan, John, Fireman, First Class
Summers, George, Coal Passer
Sweeney, James J., Landsman
Swensen, Peter, Gunner's Mate, Third Class
Swift, Luther Town, Chief Quartermaster
Taffinder, Charles A., Apprentice, First Class
Taylor, John, Seaman
Taylor, Montgomery M., Ensign
Teytand, August P., Apprentice, First Class
Thomas, Frank, Coal Passer
Thompson, Andrew, Quartermaster Third Class
Thorne, Elbert Todd, Landsman
Tiernan, William, Landsman
Tisdale, John B., Landsman
Tolley, Fred, Private USMC
Tomlinson, Joseph H., Ship's Cook, Fourth Class
Toohey, Thomas P., Seaman
Toy, Ah, Landsman
Tracey, Patrick J., Private USMC
Trevorrow, William J., Chief Machinist
Trewren, George W., Apprentice, First Class
Trotter, Harold Van D., Apprentice, First Class
Tung, Ah, Landsman
Twitchell, Charles H., Fireman, Second Class
Upham, Frank B., Ensign
Valifuoco, Michele, Bandmaster
Vincent, Walter, Fifer USMC
Vogt, William, Drummer USMC
Voo On, Lee, Mess Attendant
Wachter, George, Private USMC
Walker, Henry J., Fireman, Second Class
Walker, Robert C., Coal Passer
Wall, Anselum A., Ordinary Seaman
Wallace, Robert, Gunner's Mate, First Class..
Walsh, Henry J., Oiler.
Warrell, George, Private USMC
Warren, Arthur E., Private USMC
Warren, Herbert L., Oiler
Weaver, William W., Ordinary Seaman
Weir, John, Seaman
Weller, Frank, Ordinary Seaman
West, Thomas, Private USMC
White, David, Apprentice, First Class
Why, Ah, Mess Attendant
Williams, Christian L., Landsman
Wilson, Albert, Seaman
Wilson, Charles, Seaman
Wilson, Thomas, Oiler
Wilson, William, Fireman, First Class
Winslow, Christopher J, Chief Machinist
Wise, Charles J, Landsman.
Wishman, Daniel W., Seaman
Wolftone, John, Coal Passer
Yamauchi, Hiraki, Steerage Cook
Ying, Ah, Steerage Cook
Young, Ah, Mess Attendant
Young, Louis S., Apprentice, First Class
Zillig, Edward, Sergeant USMC


Bibliography:

The Bounding Billow, Vol. 1, No. 7, November-December, 1898, published on board the Cruiser OLYMPIA.

McDonell, Matt - info. on Joseph Hauser.


Support this Site by Visiting the Website Store! (help us defray costs!)
We are providing the following service for our readers. If you are interested in books, videos, CD's etc. related to the Spanish American War, simply type in "Spanish American War" (or whatever you are interested in) as the keyword and click on "go" to get a list of titles available through Amazon.com.

Search:
Keywords: 
In Association with Amazon.com

Visit Main Page for copyright data

Return to the OLYMPIA Page
Return to the Researching a Spanish American War Veteran Page
Return to the Unit Rosters and Histories Page
Return to the Manila Bay Page
Return to Main Page