A Roster of Members of Guy V. Henry Post, Camp No. 3

United Spanish War Veterans

Grand Rapids, Michigan

Contributed  by Denis P. Edeline 
General:

The following is a roster of the members of the United Spanish War Veterans, Guy V. Henry Post, Camp #3, of Grand Rapids, Michigan, published January 1, 1939.

The Roster:

Committee
Otto J. Simon, Chairman
Raleigh Damrell
Truman M. Smith

Service Roster of Members of Guy V. Henry Camp No. 3
United Spanish War Veterans

Michigan Volunteer Infantry

31st Regiment [Michigan Volunteer Infantry]

Austin, Charles H., Co. B.
Bond, George L., Co. C
Harris, Howard M., Co. G
Warner, Todd, Co. G
Warner, Roy, Co. G.
Veth, William, Co. K

32nd Regiment [Michigan Volunteer Infantry]

Company B:

Ackley, Elbert
Beye, Peter
Bogert, John
Campbell, Edgar H.
Carolan, Thomas
Cherry, Frank C.
Claver, Arnold
Coughlin, Patrick
Dow, John
English, John D.
Healy, James
Heers, Carl E.
Hornung, Adolph G.
Kamp, Andrew
Kos, Leonard
Lamoreaux, Irving C.
Linsley, Edgar M.
Manni, Cornelius
Maurits, John C.
Miller, John
Nyhoff, Henry F.
Oliver, John V.
Quinten, John
Raiguel, Edward W.
Rhodes, Frank R.
Richter, William H.
Simon, Otto
Thomas, Frank L.
Vander Werf, Peter
Ver Brugge, William
Watson, Roy S.
Zylstra, Martin P.

Company C:

Barnes, Joe
Emery, William J.
Gilbert, Sylvester

Company E:

Bajema, Otto
Beebe, David E.
Bignell, James R.
Blickle, George C.
Bloese, Henry F.
Boer, Rufus
Brooks, Walter H.
Buss, Leston E.
Engle, Harry W.
Glow, Edward
Gunther, Louis H.
Kegle, Fred P.
Kilstrom, Oscar E.
Lovell, Louis C.
Meier, Adolph
Morris, Herbert G.
Myers, William C.
Robinson, Orton L.
Vander Wall, Theodore
Weed, Frank L.
Young, Clarence
York, Fred A.
Zylstra, William H.

Company F:

Ver Bearkmoes, Leonard
Yonkers, Duke

Company G:

Ansorge, William A.
Ayers, Alvan C.
Baker, Henry
Ball, Waldo M.
Bevier, Henry R.
Calkins, Fred E.
Darling, DeForrest C.
Dubridge, George
Fairchilds, Harry E.
Heath, Ferry K.
Higgins, Fred P.
Ickes, Fred E.
Jones, E. Berkey (Captain)
Lawson, Leonard L.
May, Bernard S.
Norton, Arthur D.
Pulte, William J.
Quigg, John M.
Richmond, Frank
Sintz, Claude
Smith, Truman M.
Stauffer, Frank A.
Starr, Elton A.
Van Wormer, Ozro
Wiersma, Fred
Zoet, Arthur W.

Company H:

Boone, Cornelius A.
Bowen, George W.
Coats, Harry F.
Covell, Louis C.
Gould, William A.
Kampfschulte, Frank
Lardie, Joseph A.
Leech, Fay C.
Lundquist, Oscar J.
Orcutt, Samuel J.
Pipe, Thomas S.
Remus, William J.
Reus, Frederick
Roberts, William
Rock, Mahlon E.
Serfling, Camillo J.
Simpson, Edward
Toot, William A.

Company I:

Hebbard, John M.

Company K:
Ansorge, Edward E.

Company L:

Jensen, John R.

33rd Michigan [Volunteer Infantry]
Fowlkes, Bradley T. (Sergeant Major)

Company D:

Kilburn, Bert D.

Company E:

Oatten, George W.
Rector, Oscar
Wright, John A.

Company F:

Sullivan, John L.

Company G:

Hopkins, Earl

Company H:

Chalmers, James B.

Company I:

Beshens, Edward
Martin, Walter S.

Company K:

Clelland, Frank W
Hardesty, Ross S.

Company L:

Briggs, Claude
Hiler, William K.
Hutton, James B.
Nelson, John P.
Reynolds, Sherman P.
Rolf, Hayes
Thorpe, Augustus D.
Williams, Frank A.

Company M:

Keenan, Frank B.

34th Michigan [Volunteer Infantry]

Company A:

Conrad, Renn
Gould, Albert E.
Rittenhouse, George A.

Company B:

Gillman, Frank W.
Stronach, John Jr. (Captain)
Waite, Frank L.

Company D:

De Cook,  Peter

Company F:

Yahnke, Herman G.

Company G:

Hile, Frank

Company I:

Palmer, M. Royal
Short, Allan W.

Company M:

Lafayette, William A.
Rasignol, Coliesa

35 Michigan [Volunteer Infantry]

Knox, James S. (Major)

Company A:

Damrell, Raleigh

Company B:

Girdler, Benjamin F.
Howard, Cornelius Jr.

Company C:

Thompson, Ethan W.

Company D:

Steed, Leslie M.

Company F:

Barber, John W.

Company G:

Ackerman, Clarence H.
Myers, Dennis B.

Company H:

Rule, Zacharias
Shroyer, Frank M.

Company I:

La Versa, William T.

Company K:

Fenton, Lodie W.
Jacobson, William
Mabrey, Jesse

Company L:

Edinger, Charles
Mosteller, Albert

Company M:

Woonacott, George
 

Other States

Arkansas:

Raymond, William R., Co H, 1st Regt
Aderhold, John, Co. D, 1st Regt

Colorado:

Wegener, Harry F., Co. H, 1st Regt

Florida:

Reynolds, James, Co. B., 1st Regt
Cureton, George B.,  Co B., 1st Regt

[Hawaii]Honolulu. Dist. Vols.:

Jyons, James F., Co. H, 202nd Regt

Illinois:

Douglass, Robert J., Co K, 1st Regt
Jamieson, James, Co. G, 2nd Regt
Sawyer, Bert L., Co. M, 3rd Regt
Myers, William, Co. G, 6th Regt

Indiana:

Lucas, Edward M., 28th Batt. Art.
Davidson, Jacob W., Co. H, 157th Regt.
Elliott, Thomas W., Co. K, 157 Regt
Kinney, James, Co. G, 160th Regt
Meyers, John A., Co. E, 161st Regt
Parkhurst, Curtis, Co. L, 161 Regt.

Iowa:

Pounds, Elsworth, Co. G, 5th Regt.

Kansas:

Montgomery, E.M., Co. H, 1st Regt
Boyer, Edward, Co. B, 22nd Regt
Stratton, Herbert L., Co. G, 22nd Regt

Maine:

Gainey, James J., Co. G, 1st Regt

Massachusetts:

Gilmore, William F., Co. G, 9th Regt

Minnesota:

Grupa, John, Co. E, 12th Regt
Parker, Hardy W., Co. C, 14th Regt
Wood, Edwin N., Co. L., 15th Regt

Missouri:

Fielder, Lloyd, Co. H
Huddleton, Wm. A., Co. F, 6th Regt

New York:

Cawthra, Don A., Co. H, 3rd Regt
Franchot, Richard, Co. A, 3rd Regt
Stockdale, Edward B., Co. A, 3rd Regt
Nott, Bennett C., Co. F, 202nd Regt

Ohio:

Becker, Edward, Co. A, 1st Regt
Schutte, Frederick, Co. A, 1st Regt
Capen, Arthur, Co. D, 1st Regt
Hilton, G.W., Co. F, 3rd Regt
Marlow, George W., Co. G, 4th Regt
Hollander, Karl, Co. B, 5th Regt
Hackett, James O., Co. H, 6th Regt
Eastwood, Herbert G., Co. L, 6th Regt
Matthews, Charles E., Co. G, 7th Regt
Kirkwood, Daniel E., Co. K, 8th Regt.
Simpson, Charles H., Co. L, 8th Regt.

Oregon:

Babb, Andrew, Co. E, 2nd Regt

Rhode Island:

Allebaugh, Henry T., Co. A, 1st Regt

Wisconsin:

Mead, George K., Co. K, 2nd Regt
Carr, Perry L., Co. K, 4th Regt

Texas:

Crisp, John W., Co. A, 4th Regt
 

U.S. Artillery:

Williamson, Perry L., Batt. A, 2nd
Best, Robert A., Batt. F. 3rd
Hoffman, Arthur V, 4th
Ekart, Peter, Batt E. 6th
Hamilton, Edward B., 9th

U.S. Signal Corps:

Gay, Charles
Lehnertz, Jacob T.
Maloney, Joseph, Co. 86, C.A.C.

Hospital Corps:

Chase, Samuel J.
Cuddahy, James P.

U.S. Engineers:

Bricault, August
Steggenga, Seibolt, Co. A, 13th

U.S. Ships:

Geibel, John Jr. – Vermont
Kucken, Konrad W. – New Orleans
Wills, George H. – Cutter Graham

U.S. Volunteer Cavalry:

Jackey, Louis – Troop A, 11th Regt
Murphy, Edward C. – Troop C, 11th Regt

U.S. Regular Cavalry:

Dickinson, Frank E – Troop A, 1st Reg.
Banks, Weston B. – Troop B, 1st Reg.
Grimm, Lee R. – Troop L, 2nd Reg
Marggrander, Edward L – Troop C, 3rd Reg
Fisher, William H. – Troop I, 3rd Reg
Kas, Leonard G. – Troop H, 3rd Reg
Moore, Judson K. – Troop H, 4th Reg
Meyers, John – Troop D, 6th Reg
Raymond, Joseph – Troop K, 6th Reg
Van Blooys, Case – Troop K, 6th Reg
Witfoth, Frank L. – Troop L, 6th Reg
Badman, Charles R. – Troop H, 8th Reg
Goewey, Warren – Troop K, 8th Reg
Andress, Cyrus C. – Troop H, 14th Reg
Greenwalt, William A. – Troop B, 15th Reg

U.S. Volunteer Infantry:

Minnema, Lammert M., Co. E 26th Regt.
Meyer, A.G. , Co. K, 26th Regt.
Lucasse, Jacob, Co. D, 30th Regt.
Buhlert, George M., Co. M, 30th Regt.
Westrate, Anthony, Co. F, 30th Regt.
Nadolsky, Joseph, Co. I, 32nd Regt
Wilkinson, John, Co. C, 35th Regt
Curavo, Louis, Co. G, 37th Regt
Clock, Ferry, Co. M, 35th Regt.
Martin, John F., Co. O, 38th Regt
Marlow, William, C. D, 38th Regt.
Mosher, Lee T., Co. D, 38th Regt
June, Q.G., Co. E, 38th Regt.
Davison, John J., Co. H, 38th Regt.
Thompson, Ray, Co. H, 38th Regt.
Wiswell, Leonard C., Co. E, 39th Regt.
Fuller, William W., Co. G, 39th Regt.
Colby, George I., Co. M, 43rd Regt.
Corstange, Martin, Co. M, 43rd Regt
Swain, Charles I., Co. B, 45th Regt.
Smith, Burt D., Co. I, 45th Regt.
Reed, George M., Co. K, 45th Regt.
Landers, Louis, Co. L, 45th Regt.
Collins, Louis E., Co. A, 46th Regt.

U.S. Regular Infantry:

Holmes, William, Co. G, 1st Regt
Syre, Francis, Co. I, 1st Regt
Clark, Michael, Co. K, 1st Regt
Mumford, William W., Co. L, 1st Regt.
McCallum, Elmer, Co. L, 2nd Regt.
Abbott, Welles M., Co. L, 3rd Regt
Will, Henry P., Co. A, 4th Regt
Rorbuck, Asa, Co. A, 4th Regt.
Rector, Frank E., Co. C, 4th Regt.
Nowaczyk, Charles W., Co. D, 4th Regt.
Peck, Franklin D., Co. E, 4th Regt.
Nicholson, Percy D., Co. G, 4th Regt.
Koperski, Peter P., Co. I, 4th Regt.
Wisneski, John S., Co. K, 4th Regt.
Cooper, Frank E., Co. L, 4th Regt.
Warner, Bert, Co. B, 5th Regt.
Werner, Charley, Co. B, 5th Regt.
Gillett, Grant, Co. H, 7th Regt.
Peckham, Orson F., Co. A, 9th Regt.
Schaefer, Philip O., Co. A, 9th Regt.
Vander Meer, John M., Co. C, 10th Regt.
Boss, John, 14th Regt
Steffensen, Hans, Co. A, 14th Regt.
McGee, Lewis E., Co. I, 14th Regt.
Dilree, Robert A., Co. B, 15th Regt.
Downs, James M., Co. G, 16th, Regt
Lehmann, Rudolph, Co. E, 17th Regt
Reilly, James, Co. G, 17th Regt.
Smith, Louis O., Co. G, 18th Regt
Shaw, Arthur E., Co. L, 18th Regt
Kunst, Louis, Band, 19th Regt
Quist, Leonard, Co. A, 19th Regt
Cram, Edmun L., Co. B, 19th Regt
Douglass, Walter, Co. B, 19th Regt
Rutledge, Curtis, Co. B, 19th Regt
Squires, Charles J., Co. B, 19th Regt
Danker, Adrian J., Co. C, 19th Regt
Burns, Samuel P., Co. D, 19th Regt
Rotz, Herman, Co. D, 19th Regt
Fountain, Henry, Co. E, 19th Regt
Blaine, Fred E., Co. F, 19th Regt
Brown, Edwin H., Co. F, 19th Regt
Martindale, Ransom D., Co. L, 19th Regt
Thorp, Rufus, 20th Regt
Allen, Corwin E., Co. D, 21st Regt
Van’t Hooft, Jacob, Co. A, 23rd Regt
Ritsma, Nick, Co. H, 23rd Regt
Gibbs, Clyde, Co. K, 23rd Regt

IN MEMORIAM:

Arnold, Frederick
Ashton, John
Bailey, Guy E.
Baker, Martin
Barlow, George
Barrett, Henry J.
Batcher, John
Baxter, Harry M.
Blackford, Lee D.
Baddema, Joseph
Bosma, John
Borgman, Peter
Bradley, Hugh
Brunner, Henry
Buenning, B.W.
Burt, Elijah
Carpenter, Charles A.
Clark, Jesse
Clark, John W.
Clark, Milton
Conant, Herbert E.
Cramer, James E.
Currie, Herbert J.
Dean, Leo M.
Decker, Harvey E.
De Haas, William
Demerest, Harvey E.
Eastman, Neil C.
Eseltine, Frank
Estep, Ward
Fales, Henry M.
Fauble, Eugene
Force, Louis B.
Forstman, F.W.
Geitgey, Samuel
Goodwill, William B.
Green, Fred W.
Green, Leonard P.
Grube, Howard A.
Harrington, Claude R.
Hart, Parkerson W.
Hartline, John M.
Helmka, Frank E.
Hemmes, Joe
Hickade, Frank F.
Hogan, Thomas
Hutchins, Bert A.
Keith, Albert
Kelley, Charles B.
Kelly, Daniel A.
Kinkema, Henry
Kipp, Frank
Klaasen, Neil J.
Lang, Charles F.
Launiere, Louis W.
Louvett, Sanders
Lucas, Joseph J.
Mahoney, William
Malone, Moses H.
Mann, Manson C.
Martin, Lawrence C.
Matthews, Fred J.
Mazerall, Israel
McConnell, Charles
McDonald, Donald
McCrory, Carl H.
McMahon, Stanley C.
Mead, Edward G.
Meengs, George J.
Miklas, Frank
Moran, James E.
Munger, Forrest
Palmorton, Lester
Parrish, William D.
Rabbers, John
Ransford, Marshall
Reichtmeyer, Eugene
Retan, Lee H.
Richmond, Joseph E.
Roderer, John
Scheid, George A.
Schmidt, Walter K.
Seydel, L. Victor
Shorts, Fred H.
Siegel, William
Skaug, John K.
Southwick, Benj. A.
Steketee, L.W.
Stoeckle, Paul W.
Stockford, Jesse
Waite, George H.
Watson, Harry D.
Weidman, Fred
Whitmore, William H.
Wierenga, Peter E.
Wilson, Frank M.
Wilson, James
Wren, Wesley W.
Vandecar, Oliver P.
Wan Wormer, Alton
Vogel, Albert A.
Zeluff, Sylvester



Bibliography:

Edeline, Denis P., - text of roster.


Support this Site by Visiting the Website Store! (help us defray costs!)
We are providing the following service for our readers. If you are interested in books, videos, CD's etc. related to the Spanish American War, simply type in "Spanish American War" (or whatever you are interested in) as the keyword and click on "go" to get a list of titles available through Amazon.com.

Search:
Keywords: 
In Association with Amazon.com

Visit Main Page for copyright data

 
Return to the Unit Histories and Rosters Page

Return to the Researching a Spanish American War Veteran Page

Return to Main Page